Hvězda jménem Andělína

Dovolte mi začít náš blog něčím krásným. Dovolte mi vrátit se k uplynulým svátkům, protože během nich jsem zažila milý, vlastně jen takový malý, ale pro mě přesto výjimečný rozhovor se svojí čtyřletou dcerou Adélkou. A ráda bych se o něj podělila, protože mám pocit, že je v něm skrytá hluboká myšlenka.

Jednoho dne se na mě Adélka zadívala těma svýma velkýma rošťáckýma očima a sdělila mi, že vymyslela hvězdu, a že se jmenuje Andělína. Hned mě to zaujalo, protože mi to pojmenování přišlo nevšedí, až takové magické. A tak mi nedalo se nezeptat, kde na něco takového přišla (v duchu jsem si říkala, že to slyšela někde ve školce, v nějaké pohádce). Áďa ale odpověděla takto: „Jen tak, je to taková moje hvězda“. Nedalo mi to a snažila jsem se z ní vypáčit více informací. Ale nebyla příliš sdílná, zatvářila se zasněně, jakoby by byla někde mimo tento svět, možná na své hvězdě Andělíně. „A řekneš mi víc o té tvé hvězdě?“, nechtěla jsem to vzdát. „Mami“, zakroutila hlavou, „nic ti neřeknu, prostě je to moje hvězda“. Pochopila jsem, že nemá cenu dále tlačit a tak jsem to nechala být. Pravda ale je, že se mi myšlenka na hvězdu Andělínu usadila v hlavě, a tak jsem začala rozvíjet svoji vlastní fantazii.

„Jaká ta hvězda Andělína vlastně je?“. Moje první asociace byla jasná – spojení hvězdy s andělem, andělským pojmenováním – v tom je prostě něco nadpozemského. Fascinuje mě, jak děti oslovují věci, témata, která mají nějaký hluboký význam, kontext, a to, aniž by to věděly, měly ty znalosti, jež máme my dospělí. Mám pocit, že jim ty myšlenky prostě přilétají odněkud, kde je otázka vědění irelevantní. Jakoby jejich dětská duše byla spojená s něčím, co už ta naše dospělá nevidí a necítí. Přála bych si občas být propojená stejně. Vzpomněla jsem si hned na příběh Malého prince, ten byl také obklopen takovými krásnými věcmi jako je hvězda Andělína – a pro něj měli ty věci hluboký smysl. Moc ráda bych věděla, jaký smysl má pro mojí dceru její hvězda Andělína. Je to místo, kam posílá svá přání? Kéž by, protože pak jsem klidná, pak věřím, že tato přání jsou v bezpečí, neb taková hvězda, která nese tento název musí být osídlena takovými bytostmi jako jsou andělé. A u nich jsou naše přání v dobrých rukách :o)

Mimo jiné, po zhlédnutí pohádky Princezna a žabák, jsem zjistila, kde Adélka vzala inspiraci :o) A tak jsem se zase já inspirovala od ní a svá přání jsem vyslala k takové podobné hvězdě… Tím přáním nyní je, aby se realizovaly moje vize, nové myšlenky a nové pojetí mého profesního uplatnění, které prezentuje tento nový web :o)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.