Stres jako podnět ke změně

Stres jako podnět ke změně

V závěru toho léta si nás najala společnost Lego, abychom jejich zaměstnancům poradili, jak pracovat se stresem. Očekávání bylo jasné – „chceme naučit techniky, kterými se stresu ubráníme apod.“. My to však pojali jinak! Chtěli jsme nabídnout téma stresu jako podnět ke změně svého života. Myslíme si totiž, že stresy přicházející zvenku nemůžeme významně ovlivnit, nemůžeme se jim vždy zcela vyhnout. Co je ale v naší moci, je udržovat náš organismus v takovém stavu, aby byl vůči stresům odolný a dokázal si s nimi poradit.

To jde jen za předpokladu, že pečujeme o to, abychom svůj organismus jako celek udržovali v co nejoptimálnějším stavu – z biologického hlediska se tomuto stavu říká homeostáza. Je to stav, ke kterému je organismus předprogramován směřovat. Jde totiž o mechanismus, který udržuje naše fyziologické funkce v rovnováze, či je do této rovnováhy stále a opakovaně vrací. Naše tělo to má dobře vymyšlené směrem ke své fyziologii. Co se týče psychiky, je to už na nás! Na naší schopnosti vědomě si tento rovnovážný stav zajišťovat.

Líbilo se nám doporučení z Institutu funkční medicíny a výživy, který shrnul doporučení směřující k zajištění optimálního rovnovážného stavu života lidského jedince do těchto bodů:

  • Pozitivní vztah k sobě (odpuštění a přijetí rodu/rodičů/sebe sama)
  • Stres management (relaxace, odpočinek, meditace)
  • Pitný režim (4 dcl/10kg váhy, bez alkoholu) a zdravé stravování (ideálně bio, respektovat potravinové intolerance – lepek, mléčné, cukr)
  • Pohyb, sport, příroda
  • Dostatek spánku (8 – 10h)
  • Omezení toxicity prostředí (netoxická domácnost)
  • Biologická podpora organismu – sanace střev (smoothie, postění atd.), podpora nadledvinek (adaptogeny – ženšen atd.), snižování deficitů mikronutrientů a omega 3 (pouze přirozené zdroje – vit. D, Zn, Mg)

Většina bodů představuje pro většinu z nás změnu životního stylu. Některé body automaticky plníme, ale věřím, že většinu z nich realizuje jen úplná menšina z nás… A co by se muselo stát, abychom se touto cestou vydali zcela? Pravděpodobně změnu postoje, přehodnocení životních priorit a ve výsledku významnou, ale opravdu významnou změnu života. Nicméně jsme si jistí, že by stála za to, protože by se nám odměnila právě odolností vůči podnětům z okolí, které ve své zvýšené míře představují stresory a tím pádem pocitem větší spokojenosti ve svém životě!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.